Coco Chanel – styl i biżuteria

Coco Chanel ponadczasowy styl i biżuteria

Coco Chanel to ikona mody. Twórczyni wyjątkowych kompozycji zapachowych oraz projektantka mody, która zrewolucjonizowała wygląd kobiet XX wieku. Jej wielką miłością była jednak biżuteria. O tym, jaka Coco Chanel kreowała styl i inspirowała jubilerów na całym świecie przeczytacie w naszym artykule. Miłej lektury!

Historia Coco Chanel

Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel żyła w latach 1883-1971 we Francji. Miała pięcioro rodzeństwa, gdy miała dwanaście lat, zmarła jej mama, a wkrótce potem porzucił ich ojciec. Przez kilka lat mieszkała w domu dziecka, później jednak zaopiekowała się nią ciocia, krawcowa. To właśnie ona zaszczepiła w niej miłość do mody i nauczyła ją podstaw warsztatu krawca. Swój pierwszy sklep, z kapeluszami, Coco założyła w 1913 roku. Wkrótce potem zaczęła projektować stroje o sportowej nucie, z tym, że kobiety mogły nosić je na co dzień. W karierze pomogła Coco wojna. Gdy zaprojektowała kostiumy z jersey, wcześniej uważanego za materiał typowo bieliźniany została zauważona. W 1919 roku powstała marka Chanel i pierwszy dom mody. Kobiety uwielbiały luźny i wygodny styl Coco. Były wdzięczne, że ktoś wreszcie uwolnił je z gorsetów.

Moda według Coco – rewolucja dla kobiet

Styl Coco Chanel szybko podbił serca kobiet. Nie tylko zdjęła z nich znienawidzone gorsety, ale również udowodniła, że moda może być wygodna. Wykorzystanie dzianin było strzałem w dziesiątkę. Moda według Coco Chanel mocno czerpała z męskich fasonów. Nie mogło więc zabraknąć swetrów czy luźnych, wygodnych spodni. To właśnie Coco stworzyła “małą czarną”, jedyną w swoim rodzaju pikowaną torebkę czy bezkołnierzykowy żakiet z tweedu.

Stylowa czarna pikowana torebka Coco Chanel

Nie tylko moda – czyli perfumeryjny biznes Coco

Największy sukces finansowy Coco odniosła, kiedy na rynku pojawiły się sygnowane przez nią perfumy. Chanel no. 5 istnieją od roku 1922, a niezwykle popularne są do dziś. Uznawane za klasyczne, eleganckie i ponadczasowe zapachy Coco uwielbiane są przez kobiety na całym świecie. Łączą w sobie nuty róży, jaśminu oraz aldehydu.

Biżuteria w stylu Coco Chanel – perły ponad wszystko

Coco Chanel umiłowała sobie perły jako najwspanialszą biżuterię, którą nosiła do eleganckich stylizacji, jak wspomniana już „mała czarna”. Jako pierwsza w historii kobieta zakładała je jednak również do swetrów i ubioru typowo sportowego. Głosiła, że perły są najlepszym przyjacielem kobiety, a ich sznurów na szyi nigdy nie za wiele. Perły dodawały stylizacjom francuskiego stylu i wyrafinowania.

Coco bardzo ceniła sobie brylanty i choć uważała, że ich cena jest nieadekwatna do ich zalet, chętnie z nich korzystała. Nie zmieniło to jednak najważniejszego, to Coco zaczęła promować modę na biżuterię sztuczną. Bardzo lubiła bawić się biżuterią, przerabiać i udoskonalać. Była kobietą, która słynęła z tego, że za nic miała konwenanse. Sama projektowała biżuterię w sposób, którego nie pochwaliłby żaden profesjonalny jubiler. Łączyła ze sobą kolory, materiały i kamienie, które pozornie zupełnie do siebie nie pasowały. Jednak jej wewnętrzne wyczucie stylu sprawiało, że gotowa praca była wyjątkowo piękna. Bardzo lubiła biżuterię tworzoną z modeliny, w której umieszczała diamenty, szafiry, rubiny.

Wyjątkowa biżuteria od Coco Chanel

Wiele stworzonych przez Coco Chanel modeli biżuterii produkowanych jest do dzisiaj. Słynna jest seria Cometes, wytwarzana od 1932 roku. Z powodzeniem łączyła ze sobą szlachetne i półszlachetne kamienie, perły, platynę czy srebro. Jej styl na zawsze pozostał swobodny, harmonijny i prosty, nawet gdy korzystała zmieniających się diamentów, rubinów czy szafirów. Oprócz tego jej biżuteria słynęła z najwyższej jakości. Klienci sięgający po nią wiedzieli, że wybierają produkt luksusowy, elegancki i wyjątkowy.

Biżuteria Chanel

Kontrowersje wokół ikony mody Coco Chanel

Artystka, projektantka biżuterii i mody była postacią mocno ekstrawagancką, przez wielu nierozumianą. Nikt wcześniej nie był tak odważny w łączeniu ze sobą materiałów najwyższej jakości, szlachetnych i drogocennych z pospolitymi, tanimi sztucznymi perłami, szkłem czy łańcuszkowymi siatkami. Można powiedzieć, że styl Coco Chanel był rewolucyjny. Kobieta wyprzedzała swoje czasy, potrafiła sprzeciwić się obowiązującym, sztywnym zasadom by stworzyć coś wyjątkowego.

Wyjątkowi następcy Coco Chanel

Swoje imperium Coco przekazała w trakcie drugiej wojny światowej w dobre ręce. Jej współpracownicy z powodzeniem dalej rozwijali markę. Kobieta powróciła w latach 50., kreując wtedy modę na spódnicę połączoną z żakietem. Od 1983 do 2019 roku markę rozwijał Karl Lagerfeld, po jego śmierci dyrektorem artystycznym domu mody została Virginie Viard.

Biżuteria handmade and DIY – poznaj jej tajniki:

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz