Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Jadeit

Jadeit

Nazwa tego minerału ma bardzo ciekawą historię. Uważa się, że pochodzi ona od wykonanych z jadeitu amuletów noszonych przez hiszpańskich konkwistadorów. Sądzili oni, że będzie to skuteczna ochrona przed dolegliwościami nerek. Nazywali je „piedra de ijada”, co oznacza kamień lędźwiowy.

Większość jadeitów powinna przynosić dobrą fortunę zarówno na poziomie duchowym, jak i finansowym. Zielony jadeit nazywany jest „kamieniem śnienia” przez osoby zajmujące się ezoteryką. Wierzą one, że trzymając kamień pod poduszką, można uzyskać sny pełne podpowiedzi dotyczących życia danej osoby. Niebieska odmiana minerału nazywana była „kamieniem filozoficznym”, którego energia pomaga stłumić w sobie nadmierny gniew i spojrzeć na świat spokojniejszym okiem.

Kamień o wielkiej wartości dla Starożytnych 

Największym dostawcą jadeitu jest Birma. Już od Starożytności zaopatruje Chiny w przeświecający jadeit cesarski, o głębokim szmaragdowym kolorze. Wytwarzano z niego małe figurki mające chronić domostwa lub noszono okruchy jadeitu w kieszeni, by uchronić się od wszelkich nieszczęść.

Jednak historia tego minerału w Chinach sięga aż epoki neolitu (ok. 3000 roku p.n.e.). Już w tamtym okresie wytwarzano przedmioty rytualne i chroniące zmarłych. Jednymi z najbardziej imponujących przedmiotów są kamienne zbroje, w których chowano niektórych władców Chin. Sporządzenie takiego pancerza zajmowało nierzadko pół wieku, kłopot stanowiło dobranie kamieni w odpowiednich kolorach.

Nie tylko Chińczycy cenili ten zielony minerał. W Gwatemali znaleziono jadeitowe toporki i prastare wyrobiska eksploatowane przez Majów. W Nowej Zelandii kamień ten nazywany jest przez Maorysów “pounamu”. W jego poszukiwaniu prowadzili oni wyprawy w odległe i niedostępne zakątki Wyspy Południowej. Pounamu zastępowało Maorysom metal, cenili ostrość krawędzi minerału, jak i jego twardość.

Jadeit, pretendent to diamentowego tronu

Twardość jadeitu w skali Mohsa oceniono na 6,5-7. Ciekawym zastosowaniem jadeitu jest jego znaczenie naukowe. Służy on do oceny warunków i charakteru przeobrażeń skał. Jest wysoko cenionym kamieniem- najdroższe okazy mogą kosztować nawet 20 tysięcy dolarów za karat! Cienkie okazy niemal przezroczystego, białego jadeitu mogą równoważyć cenę diamentów.

Już od stuleci noszenie jadeitu, nie tylko przynosiło szczęście, ale też stanowiło o statusie społecznym właściciela. Dziś, zamiast nosić jadeitowe sztylety skłaniamy się raczej ku pięknym bransoletkom, naszyjnikom i wisiorkom.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2024 - All rights reserved

# Wersja 1.170.1 #