Techniki biżuteryjne: Haft sutasz

Techniki biżuteryjne: Haft sutasz

Sutasz, czyli dokładnie mówiąc haft sutaszowy, to technika wyrabiania biżuterii oraz ozdób z wykorzystaniem specjalnych sznurków, kamieni i koralików. Od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na czym polega ta metoda wyrabiania kolczyków, naszyjników czy broszek zapraszamy do lektury naszego tekstu.

Broszka wykonana w technice sutasz

Haft sutaszowy – skąd pochodzi nazwa soutache?

Nazwa techniki pochodzi od francuskiego słowa soutache. Oznacza on szamerunek. Był to rodzaj ozdób mundurów wojskowych wykonywanych ze sznurków. Nazwa ma swoje początki również w węgierskim słowie sujtas, co w tłumaczeniu oznacza plecionkę.

Sutasz – co to jest?

Haft sutaszowy polega na zszywaniu ze sobą specjalnych sznurków, właściwego sutaszu. Mają one zazwyczaj od 2,5 do 5 milimetrów szerokości. Składają się z rdzenia i oplecionych wokół niego dwóch części sznurka. Splot układa się w literę V. Wykorzystując cienkie nici jubilerskie lub monofilowe, łączy się ze sobą kilka sznurków i równocześnie obszywa nimi kamienie naturalne lub sztuczne. Technika wymaga wielkich pokładów cierpliwości, precyzji oraz wyczucia smaku. Dzięki odpowiedniemu połączeniu ze sobą sznurków i kamieni można stworzyć piękną, jedyną w swoim rodzaju biżuterię.

Jak zacząć szyć sutasz?

Do wykonywania ozdób sutaszowych niezbędne jest zaopatrzenie się w podstawowe materiały. Należą do nich: sznurki sutasz, koraliki, kaboszony, nici, kleje i skóry lub filc do wykończenia pracy. Więcej informacji o podstawowych materiałach do sutaszu znaleźć można w naszym artykule na ten temat.

By zacząć szyć biżuterię sutasz, dobrze jest wybrać się na organizowany w wielu miastach kurs tej techniki. Można również skorzystać z materiałów dostępnych w internecie. Przed rozpoczęciem pracy najlepiej poczytać i pooglądać o tym, jak prawidłowo szyć sutasz. Dzięki temu nauczymy się prawidłowej techniki szycia i unikniemy podstawowych błędów.

Soutache – jakich błędów unikać?

Należy podkreślić, że haft sutaszowy, mimo iż wygląda na prosty, wymaga ogromnej precyzji i dokładności. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać kolczyki czy bransoletkę sutasz o odpowiedniej estetyce i jakości. Najczęściej popełnianymi błędami w prezentowanym hafcie, jest zbyt mocne naciąganie nici. Sprawia to, że sznurki falują i nie układają się prawidłowo wokół kamienia. Odpowiednie naprężenie uzyskamy metodą prób i błędów. Między innymi właśnie dlatego ta technika jest bardzo czasochłonna. Wiele osób poddaje się, gdy widzi, że nie radzi sobie z okiełznaniem sznurków sutasz. Warto wiedzieć, że lubią one być “głaskane”. Jest to nic innego jak częste wyrównywanie ich palcami. Problemy może sprawiać nam również używana nić, szczególnie monofilowa. Lubi się ona plątać, dlatego nie warto ucinać jej sobie zbyt długiej.

Osoby początkujące w technice sutasz nie radzą sobie zbyt dobrze z rozpoznawaniem prawej i lewej strony sznurków. Ucząc się tej techniki, należy dokładnie sprawdzać, czy charakterystyczna jodełka w sznurkach sutasz jest ułożona w tę samą stronę na wszystkich kawałkach.

Naszyjnik wykonany techniką soutache

Podstawy haftu sutasz, czyli o czym musimy pamiętać

Tak jak już wspomnieliśmy, szyjąc biżuteria sutasz, należy pamiętać o układaniu sznurków w tę samą stronę oraz o zbyt mocnym nie naciąganiu ich oraz nici. Sutasz sam w sobie jest dość delikatny, łatwo go zaciągnąć i zniszczyć. Jeśli szyjemy jasną biżuterię, pamiętajmy, by często myć ręce. Nawet pocąc się, możemy zostawić trudne do usunięcia ślady. Kwestią ważną, a początkowo często pomijaną, jest estetyczne wykończenie tyłu pracy. O tym, jak zrobić to prawidłowo piszemy poniżej.

Mocowanie kamieni

Do wykonywania biżuterii i ozdób w technice sutasz potrzebujemy kamieni w kilku różnych wielkościach. Co najmniej jeden będzie stanowił główny motyw, a drobne przydadzą się do uzupełnienia omeg, czyli naszych “wykrętasów”. Możemy korzystać zarówno z koralików czyli kamieni z dziurką jak i kaboszonów, które otworu nie posiadają. Obszywając sznurkami dany kamień, możemy mieć jednak problem z jego zamocowaniem, szczególnie w przypadku kaboszonów. Wtedy konieczne jest podklejenie kamienia z tyłu pracy. W ten sposób przymocowujemy go do sznurków i/lub do filcu. Należy jednak uważać, by korzystać z klejów, które są przezroczyste po zaschnięciu. Dodatkowo ich ilość powinna być dopasowana tak, by nie było go widać z zewnętrznej strony pracy.

Wykańczanie biżuterii sutasz

Dla większości sutaszystek wykańczanie biżuterii sutasz z tyłu jest najgorszym zajęciem. Celem jest ukrycie nieestetycznej spodniej strony pracy z końcówkami sznurków czy podklejonymi kamieniami. Można zrobić to, wykorzystując filc, ankarę lub skórę.

Dowiedz się więcej o technikach biżuteryjnych

Zapraszamy do lektury naszego bloga:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons