Tiffany – ikona jubilerstwa

Tiffany – ikona jubilerstwa

Tiffany to jedna z najsłynniejszych marek jubilerskich. Utożsamiana z luksusem, klasyczną formą i elegancją. Wszystkie kobiety marzą o zaręczynowym pierścionku logowanym przez Tiffany & Co, ponieważ dziś jest to już ikona kunsztu biżuteryjnego. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym przybliżamy historię marki oraz zdradzamy jej małe tajemnice.

Początki marki Tiffany

Korzenie marki sięgają roku 1937, kiedy w Nowym Yorku dwaj panowie: Charles Lewis Tiffany i Paul Young założyli swój pierwszy sklep. Można było w nim nabyć ozdobne drobiazgi typu srebrne akcesoria, szklane dekoracje czy figurki z porcelany. Pierwotna nazwa, pochodząca od nazwisk panów brzmiała Tiffany & Young. W ciągu kilkunastu pierwszych lat działalności popularność sklepu rosła. Śmietanka towarzyska chętnie kupowała tam modne dodatki. Z czasem firmę przejął Tiffany, zmieniając nazwę na obowiązującą do dziś: Tiffany & Co.

Tiffany

Od gadżetów do biżuterii

Stopniowo marka coraz większą uwagę poświęcała pracy w srebrze i projektowaniu biżuterii. Pierwszym przełomem był rok 1867, kiedy Tiffany zdobył tytuł mistrza rzemiosła na międzynarodowej wystawie w Paryżu (jako pierwszy zagraniczny projektant). W latach 70. marka była już najsłynniejszym amerykańskim złotnikiem i sprzedawcą biżuterii. Następnym istotnym punktem historii Tiffany był zakup wspaniałego złotego diamentu o wadze 287,42 karata. Znaleziony W Republice Południowej Afryki Tiffany Yellow Diamond ugruntował pozycję Tiffanego jako króla diamentów. Po oszlifowaniu przez najlepszej klasy specjalistów kamień stał się symbolem marki i swoistym magnesem, przyciągającym kolejnych klientów. Od niego również rozpoczęła się przygoda marki z diamentami o słonecznym zabarwieniu, które już na zawsze stały się jej wyróżnikiem.

Tiffany – luksusowa marka dla elity

Przez lata Charles Tiffany kreował swoją markę na luksusową, podbijającą serca i portfele amerykańskich i europejskich elit. Najwspanialszy diament Tiffany miały okazję nosić trzy kobiety: na balu marki – Mary Whitehouse, w filmie „Śniadaniu u Tiffany’ego” – Audrey Hepburn oraz Lady Gaga- na rozdaniu Oskarów. Dziś możemy podziwiać jego piękno w koronnym salonie firmy w Nowym Jorku, przy 5th Avenue. Niewielu wie, że sceny filmowe kręcone były w prawdziwym salonie jubilerskim. Właściciel po raz pierwszy zgodził się na wpuszczenie kamer do środka, a wartościowych klejnotów pilnowało ponad czterdziestu ochroniarzy.

Tiffany pudełko z biżuteria

Marka Tiffany & Co twórca biżuterii ikon

Tiffany zasłynęła nie tylko ze wspaniałego brylantu. Marka często sięgała po kamienie, które nigdy wcześniej nie były wykorzystywane w biżuterii. W 1902 roku wprowadzono na rynek fioletowy kunzyt (nazwa wzięta od nazwiska gemmologa firmy Tiffany, który go odkrył), a kilka lat później morganity w kolorze bladego różu. Co ciekawe kamień został nazwany na cześć jednego z najważniejszych klientów marki – bankiera J.P. Morgana. Wśród innych, charakterystycznych dla marki kamieni są również tanzanity o morskim zabarwieniu oraz zielone tsaworyty.

Nie możemy zapomnieć również o najsłynniejszym modelu biżuterii Tiffany & Co, czyli wspaniałym pierścionku. Prosta obrączka z wystającym, okrągłym diamentem została wprowadzona na rynek w 1886 roku. Od tego czasu podbił serca milionów kobiet na całym świecie, które marzą, by dostać je przy okazji zaręczyn.

Tiffany – pokochany przez aktorów, prezydentów

Markę upodobali sobie znani tego świata. Wśród klientów wymienić można między innymi pisarza Francisa Scott Fitzgeralda, prezydenta Abrahama Lincolna (który u Tiffanego kupił wspaniały naszyjnik dla żony), prezydenta Franklina D. Roosevelta, który tutaj wybrał pierścionek zaręczynowy. Wyjątkowe diamenty nosiły również znane aktorki Elizabeth Taylor, Jacqueline Kennedy-Onasis, Marilyn Monroe, Natalie Portman, Kate Winslet.

Tajemnice Tiffany, których nie znamy

W latach 40. XIX po tym jak doszło do obalenia francuskiej monarchii, Charles Tiffany wykupił część skarbca królewskiego. W nim znalazły się koronne klejnoty oraz wspaniały, zdobiony brylantami gorset, należący do Marii Antoniny. Był to jeden z czynników, które uczyniły z Tiffany & Co królestwem diamentów.

W 2008 roku marka, współpracując z marką japońską Softbank Mobile, stworzyła wysadzany diamentami telefon. Jest on chyba najdroższym w historii, a jego obudowę zdobiło ponad czterysta brylantów. Tiffany współpracował również przy projektowaniu świątecznych kartek dla firmy Andy Warhol, czy chińskiej porcelany, która służy w Białym Domu.

Poznaj tajniki tworzenia biżuterii

Zapraszamy do lektury naszych artykułów:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons