Koral czerwony robaczywka/ nieregularne bryłki 20-34mm/ 1szt KAKC126A
7,30 zł
7,30 zł
7,30 zł
37,60 zł
37,60 zł
37,60 zł
23,50 zł
23,50 zł
23,50 zł
4,15 zł
30,55 zł
25,85 zł
5,80 zł
7,40 zł
7,80 zł
7,25 zł
7,60 zł
9,60 zł
7,60 zł
5,20 zł
9,99 zł
9,60 zł
34,20 zł
35,00 zł
180,00 zł
Korale to wykorzystywana niekiedy nazwa na koraliki. Jednakże w tej kategorii mowa o koralach z koralowca, czyli pięknych koralikach z morskich surowców. Koral to oszlifowane koralowce — organizmy zamieszkujące ciepłe i gorące strefy morskie. Podobnie jak perły i koraliki z masy perłowej, koral zaliczymy do surowców pochodzenia naturalnego, które możesz znaleźć w naszym sklepie z koralikami.
Nasze korale powstają z martwych części koralowców, które zbudowane są z węglanu wapnia i dochodzą aż do 40 cm wysokości i 6 cm grubości. Koraliki powstają ze zbieranych z dna morskiego i raf odłamków koralowców ze staranną dbałością o naturalne ekosystemy morskie.
Koralowce dość wytrzymałe surowce, jednakże mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z kwasami. Twardość koralowca, z którego powstają nasze koraliki określana jest na 3-4 w skali Mohsa. Jest to wartość porównywalna z masą perłową, lecz niższa w porównaniu z kamieniami naturalnymi. Oznacza to, że powierzchnię koralików z korala dość łatwo zarysować. Dlatego też polecamy korzystać z nich rozwagą, szczególnie pracując z ząbkowanymi lub ostrymi narzędziami jubilerskimi.
Naturalne kolory korali z koralowców są różne w zależności od ich pochodzenia. Najbardziej pożądane są intensywnie czerwone koraliki. Poza nimi naturalne korale mogą mieć kolor różowy, biały, niebieski lub czarny. Warto jednak mieć na uwadze, że materiał ten doskonale poddaje się barwieniu, dzięki czemu koraliki z koralowca znajdziesz we wszystkich kolorach tęczy.
W tej kategorii znajdziesz koraliki w naturalnych barwach korali, jak i barwione koralowce. Dzięki temu z łatwością odszukasz korale w wymarzonym przez Ciebie kolorze. Najmniejsze z koralików dostępnych w ofercie naszego sklepu mają zaledwie 2 mm średnicy, podczas gdy największe z nich ponad 2 cm. Wśród naszych koralików z korala znajdziesz kształty takie jak:
Mamy nadzieję, że wybór barw, kolorów i rozmiarów umożliwi Ci stworzenie wymarzonej biżuterii z korali. Warto też wspomnieć o tym, że w naszym sklepie znajdziesz także produkty ze skamieniałego korala. Produkty te powstały z pozostałości dawnych raf koralowych, które uległy fosylizacji. Jest to proces, podczas którego organizmy morskie zamieniają się w skały. Koraliki ze skamieniałego korala są twardsze w porównaniu do koralowca, a ich barwy to często odcienie brązów i beży.
Koral doskonale łączy się z perłami i masą perłową. Tworzy także eleganckie połączenia z kamieniami takimi jak onyks, opal czy lazuryt. Świetnie prezentuje się zarówno z akcesoriami w kolorze złota, jak i srebra czy stali. Ze względu na porowatą strukturę korala, najlepiej nawlekać go na żyłkę, linkę lub drut jubilerski. Oczywiście śmiało możesz łączyć korale z koralikami szklanymi, jednakże nie polecamy połączenia korali z koralowca z akrylem czy żywicą.
Koral jest delikatny i wrażliwy na wszelkie chemikalia. Podobnie jak w przypadku innych wodnych surowców naturalnych, polecamy unikać kontaktu koralików z koralowców z kosmetykami, perfumami i chemią użytku domowego. Biżuterię z korali polecamy czyścić miękką ściereczką, idealnie pozbawioną środków czystości.
Jednakże z czasem korale mogą stracić swoją intensywną barwę. Możesz wówczas umyć je wodą utlenioną, a następnie przetrzeć szmatką z oliwą z oliwek. W ten sposób przywrócisz blask swoim akcesoriom, a także zabezpieczysz je przez rychłą utratą pięknego wyglądu.
Korale powinnaś przechowywać w suchym miejscu. Ściągaj je zawsze przed kąpielą i odkładaj do woreczków lub wyłożonych miękkim materiałem pudełek. Stosując się do tych zaleceń, zapewnisz swoim koralowym dodatkom trwały i piękny wygląd.
Biżuteria z czerwonych korali wzbudzała zachwyt już w czasach Starożytnych. Jedne z najstarszych znalezisk związanych z tą biżuterią pochodzą sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat i znaleziono je w grobach. Koral, przez niektórych nazywany był „kwiatem morza”, symbolizować miał wysoki status społeczny. Świadczył o prestiżowej pozycji i bogactwach swojego właściciela. W Polsce naszyjniki koralowe stanowią nieodłączny element regionalnego stroju krakowskiego, który stworzono na przełomie XVII i XVIII wieku. Koral miał nawiązywać do owoców jarzębiny i jej naturalnych właściwości.
W ezoteryce uważa się, że koral obdarza osobę noszącą go skromnością i mądrością. Działa kojąco i łagodzi skłonności do paniki. Według mistyków noszenie biżuterii z korali sprzyja rozwojowi intuicji, koncentracji i wyobraźni. Niegdyś sproszkowane koralowce mieszano z wodą i używano tej mikstury do leczenia chorób gardła. Ponadto zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej wierzą w szeroki zakres działania leczniczego. Według ich teorii koralowiec wzmacnia układ krwionośny, kostny i rozrodczy.