Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Piryt

Piryt

Nazwa tego minerału bierze się z greckich słów “pyr” i “pyrites”, oznaczają one odpowiednio “ogień” i “iskrzący”. Nazwa powstała w związku z faktem, iż piryt uderzany krzemieniem wytwarza iskry.

W medycynie niekonwencjonalnej uważa się, że wspomaga odporność, potencję i płodność. Uważa się, że łagodzi stany lękowe i skutecznie wpływa na układ nerwowy. Szczególnie wspomaga osoby, które borykają się z cukrzycą, zbyt wysokim cholesterolem i zaburzeniami wątroby.

W ezoteryce nazywany jest kamieniem niezależności i wspierać ma szczególnie artystów wszelkiego rodzaju. Łączy w sobie pierwiastek męski i żeński, co pomaga równoważyć Yin i Yang w osobie noszącej piryt. Jest doskonałym prezentem dla studentów, piryt bowiem zwiększa koncentrację, poprawia pamięć i ułatwia myślenie analityczne.

Historia złota głupców

Określanie pirytu mianem złota głupców jest znane większość z nas, mniej popularne jest nazywanie go kocim złotem. Piryt czasem znajdowano w formie tzw. słońc lub dolarów pirytowych. To promieniste skupiska minerału znajdowane wyłącznie na terytorium USA. W dawnych czasach Indianie używali tych „dolarów” jako semi-waluty w wymianach handlowych. Starożytni Grecy używali pirytu do produkcji amuletów odstraszających złe moce. Amerykanie z kolei polerowali duże płaty pirytu i korzystali z nich jak z luster.

Piryt- niekoniecznie dla wrażliwych

Piryt tworzy niesamowicie regularne sześciany, ośmiościany, a nawet dwunastościany! Występuje on w większości typów skał, a także w węglu kamiennym. W skali Mohsa ma wskaźnik 6-6,5. Minerał ten ulega szybkiemu wietrzeniu. Pod wpływem tlenu i wilgoci jego powierzchnia matowieje lub rdzewieje.

Osoby o bardzo wrażliwej skórze powinny zwrócić szczególną uwagę na biżuterię pirytową. W kontakcie z lekko kwaśnym pH skóry piryt może wydzielić niewielkie ilości związków siarki i żelaza, co podrażni skórę, lub spowodować może reakcje alergiczne.

Piryty ze względu na swoją surową naturę i skłonność do matowienia stanowią perfekcyjny dodatek dla tych, którzy nie są fanami klasycznych błyskotek. Dodatkowo stanowią dobry element biżuterii męskiej.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.131.3 #