Piryt

Nazwa tego minerału bierze się z greckich słów “pyr” i “pyrites”, oznaczają one odpowiednio “ogień” i “iskrzący”. Nazwa powstała w związku z faktem, iż piryt uderzany krzemieniem wytwarza iskry.

W medycynie niekonwencjonalnej uważa się, że wspomaga odporność, potencję i płodność. Uważa się, że łagodzi stany lękowe i skutecznie wpływa na układ nerwowy. Szczególnie wspomaga osoby, które borykają się z cukrzycą, zbyt wysokim cholesterolem i zaburzeniami wątroby.

W ezoteryce nazywany jest kamieniem niezależności i wspierać ma szczególnie artystów wszelkiego rodzaju. Łączy w sobie pierwiastek męski i żeński, co pomaga równoważyć Yin i Yang w osobie noszącej piryt. Jest doskonałym prezentem dla studentów, piryt bowiem zwiększa koncentrację, poprawia pamięć i ułatwia myślenie analityczne.

Historia złota głupców

Określanie pirytu mianem złota głupców jest znane większość z nas, mniej popularne jest nazywanie go kocim złotem. Piryt czasem znajdowano w formie tzw. słońc lub dolarów pirytowych. To promieniste skupiska minerału znajdowane wyłącznie na terytorium USA. W dawnych czasach Indianie używali tych „dolarów” jako semi-waluty w wymianach handlowych. Starożytni Grecy używali pirytu do produkcji amuletów odstraszających złe moce. Amerykanie z kolei polerowali duże płaty pirytu i korzystali z nich jak z luster.

Piryt- niekoniecznie dla wrażliwych

Piryt tworzy niesamowicie regularne sześciany, ośmiościany, a nawet dwunastościany! Występuje on w większości typów skał, a także w węglu kamiennym. W skali Mohsa ma wskaźnik 6-6,5. Minerał ten ulega szybkiemu wietrzeniu. Pod wpływem tlenu i wilgoci jego powierzchnia matowieje lub rdzewieje.

Osoby o bardzo wrażliwej skórze powinny zwrócić szczególną uwagę na biżuterię pirytową. W kontakcie z lekko kwaśnym pH skóry piryt może wydzielić niewielkie ilości związków siarki i żelaza, co podrażni skórę, lub spowodować może reakcje alergiczne.

Piryty ze względu na swoją surową naturę i skłonność do matowienia stanowią perfekcyjny dodatek dla tych, którzy nie są fanami klasycznych błyskotek. Dodatkowo stanowią dobry element biżuterii męskiej.

Owal piryt 31x22x8mm 1szt KAPI021

Owal piryt 31x22x8mm 1szt KAPI021

2,80 zł -40% 1,68 zł
Owal piryt 31x22x8mm 1szt KAPI002

Owal piryt 31x22x8mm 1szt KAPI002

2,90 zł -40% 1,74 zł