Obsydian to nie do końca kamień, jest on mianowicie skałą wylewną, która powstaje w wyniku błyskawicznego zastygania lawy. Obsydian jest więc naturalnym szkłem, stąd jego inne nazwy- szkło wulkaniczne i smocza skała. Kamień obsydian najczęściej występuje w kolorze czarnym, w zależności od składu magmy, z której powstaje spotykane są również obsydiany w odcieniach szarości i brązu. Łatwo go rozpoznać dzięki charakterystycznej, szklistej, lustrzanej powierzchni. Jest on nieprzezroczysty lecz przeświecający, w zależności od odmiany może mieć wewnątrz kolorowe refleksy. Niezwykle pożądany jest obsydian śnieżny.

Rodzaje obsydianu

  • obsydian tęczowy (iryzujący) mieni się wieloma barwami
  • obsydian śnieżny (kwiatowy) obsydian w kolorze czarnym z białymi plamkami w kształcie kwiatów, przypominającymi te, które mróz "maluje" na szybach
  • obsydian kwitnący podobny do obsydianu śnieżnego
  • obsydian złoty wyjątkowa odmiana obsydianu tęczowego połyskująca na złoto
  • obsydian srebrny czarny z iryzacją srebrną
  • obsydian brązowy brązowy w kolorze często występujący z białymi plamkami

Obsydian- trochę historii

Nazwa obsydian została wprowadzona do użycia już w 320 r p.n.e.. Po raz pierwszy została użyta przez Teofrasta- greckiego filozofa przyrody. Pochodzenie nazwy przypisuje się plemieniu Obsius, zamieszkującemu niegdyś tereny obecnej Etiopii. Druga teoria mówi, że nazwa pochodzi od imienia Obisiusz, który miał być rzymskim odkrywcą szkła wulkanicznego. 

Smocze szkło daje bardzo ostre i twarde krawędzie, więc był dobrym materiałem na narzędzia. Już najstarsza ludzka kultura używała go do wytwarzania broni i narzędzi. W Mezopotamii wyrabiano z niego dodatkowo rzeźby i ozdoby, a Majowie i Aztekowie tworzyli z niego nawet zwierciadła.

W dzisiejszych czasach obsydian wykorzystywany jest głównie w rzeźbiarstwie oraz do wyrobu biżuterii. Dzięki niezwykłym efektom świetlnym, z obsydianu powstaje przepiękna biżuteria. Koraliki z obsydianu są stosunkowo niedrogie, a mają ekskluzywną prezencję. Biżuterię z wulkanicznego szkła należy czyścić jedynie letnią wodą.