Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Kamienie >
  • Apatyt

Apatyt kamień - koraliki do biżuterii

Apatyt to powszechnie występujący minerał z grupy fosforanów, pojawia się we wszystkich typach skał. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym słowo "apat" oznacza "oszustwo". Apatyt swoją niepochlebną nazwę zawdzięcza temu, że jest często mylony z innymi minerałami.

Apatyt- kolory i rodzaje

Apatyty z reguły są mętne i delikatnie przeświecające, rzadko bywają bezbarwne i przezroczyste. Występują w kolorach niebieskim, zielonym, żółtym, brązowym i szarym. Dwa pierwsze kolory są najczęściej wybierane do wyrobu biżuterii.

Apatyt niebieski może mieć ciemną lub jasną barwę, czasami obie barwy można spotkac w jednym krysztale. Niebieski apatyt uznaje się za kamień dodający ambicji, motywacji i odwagi.

Apatyt zielony występuje w odcieniach zielonym, żółto-zielonym lub morsko-zielonym. Jasnozielona odmiana apatytu bywa nazywana "apatytem szparagowym". Ma pomagać z apatią i negatywnym nastawieniem.

Apatyt żółty, apatyt złoty ma barwy od blado żółto-zielonej do głębokiej złoto-żółtej. Żółte apatyty mają sprzyjać pewności siebie i odwadze, a uczniom i studentom pomagać w nauce.

Ze względu na domieszki różnych pierwiastków wyróżnia się np. apatyt hydroksylowy, apatyt manganowy, fluoroapatyt, chloroapatyt.

Apatyt - znaczenie i wykorzystanie

Apatyt jest najbogatszym nośnikiem fosforu przyrodzie. Kości i zęby większości zwierząt składają się z fosforanu wapnia, który jest tym samym, co apatyt. Minerał ten jest niezastąpiony w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i ma wielkie znaczenie dla produkcji nawozów. Najładniejsze egzemplarze apatytu wykorzystuje się do wyrobu biżuterii.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2024 - All rights reserved

# Wersja 1.171.2 #