Morganit to piękny minerał będący oficjalnym klejnotem Madagaskaru. Jego nazwa pochodzi od nazwiska znanego finansisty Johna Pierponta Morgana, który był także kolekcjonerem minerałów. W ten sposób uczczono jego pokaźny wkład w rozwój sztuki, nauki i kolekcje Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku i w Paryżu. Morganit odkryto dopiero na początku XX wieku w Kalifornii. Później odnaleziono te kamienie także na terenach Brazylii, Mozambiku, Afganistanu, Namibii i Madagaskaru.
Morganit to najczęściej różowy minerał, który przybierać może barwę pomarańczową lub łososiową. Swój kolor zawdzięcza manganowi, jednakże domieszki żelaza, cezu, litu i rubidu mogą zmieniać jego barwę. Ten transparenty kamień szlachetny zaliczymy do odmian berylu, a z uwagi na podobieństwo w budowie chemicznej nazywany jest niekiedy różowym szmaragdem. Twardość morganitu w skali Mohsa oceniana jest na 7,5 do 8, co oznacza, że minerał ten jest twardy i trwały. Sprawia to, że doskonale nadaje się do tworzenia biżuterii.
Koraliki z morganitu występują najczęściej w kilku pastelowych kolorach, do których zaliczymy różowy, żółty, niebieski i fioletowy. Przeważnie nie są one przezroczyste, gdyż transparentne kamienie są drogie i chętnie wykorzystywane w jubilerstwie do osadzania w biżuterii w formie oszlifowanej. Półfabrykaty z morganitu są trwałe, a praca z nimi jest przyjemna. Ciężko je zarysować, czy ukruszyć. Mają piękny, szklisty połysk, który nie zmienia się przez długi czas, dzięki czemu biżuteria długo wygląda jak nowa.
Półfabrykaty z morganitu świetnie komponują się z różowym złotem, a także srebrem i stalą chirurgiczną. Co więcej, doskonale łączą się z innymi koralikami z kamieni naturalnych, sznurkami jubilerskimi i metalowymi zawieszkami, nawet tymi emaliowanymi. Morganit dobrze współgra z perłami, szkłem, a także żywicą i szkłem akrylowym.