Heliotrop/ kulki 8mm/ sznur 38cm/ KAHL08
75,20 zł
Heliotrop to minerał o ciemnej barwie z czerwonymi wtrąceniami. Jego nazwa wywodzi się z dwóch greckich słów helios i trepein, oznaczających kolejno słońce i obracać się. Inną nazwą tego kamienia jest krwawnik. Drugie określenie heliotropu odnosi się do czerwonych plamek, które przypominają nieco krople krwi.
Heliotrop został nazwany kamieniem Babilonu przez Albertusa Magnusa, co odnosiło się magicznych właściwości tegoż kamienia przypisywanych mu od starożytności. Słynny przyrodnik Pliniusz Starszy już w pierwszym wieku opisywał, że magowie wykorzystują ten kamień do osiągnięcia niewidzialności. Trzy wieki później Damigeron opisywał zdolność krwawnika do wywołania deszczu, a także zaćmienia słońca i wróżenia. W tradycji chrześcijańskiej czerwone plamy na kamieniu powstały z krwi spadającej z ciała Jezusa podczas jego ukrzyżowania.
Rzymscy żołnierze wierzyli, że noszenie tego kamienia spowalniało krwawienie. Starożytni Grecy i Rzymianie uważali też, że talizmany z heliotropu uchronią przed jadowitymi zwierzętami, a ówcześni sportowcy wybierali go jako amulet przynoszący sukcesy w grach. W Indiach uważano, że krwawienie można zahamować poprzez moczenie kamienia w zimnej wodzie i przykładanie do rany, co może mieć niewielkie odzwierciedlenie w faktach. Gnostycy nosili heliotrop jako amulet zapewniający długowieczność, bogactwo i odwagę, a także wzmacniający żołądek.
Ciemnozielony, niemal czarny kamień z czerwonymi wtrąceniami jest dość niespotykany w naturze. Czerwone plamki to w rzeczywistości zanieczyszczenia tlenkiem żelaza, który wielu minerałom nadaje czerwonego lub różowego koloru. Ze względu na zróżnicowany skład kamienia zieleń w krwawnikach niekiedy przeplatana jest niebieskimi, kremowymi lub żółtymi smugami.
Twardość Heliotropu plasuje się między 6,5 a 7 w skali Mohsa. Oznacza to, że kamień ten jest wytrzymały i użyty w biżuterii nie pęknie podczas jej tworzenia, czy użytkowania.
Ciekawe wzory i plamki w strukturze heliotropu czynią go doskonałym kamieniem ozdobnym. Najczęściej dostępny jest w formie oszlifowanych na gładko koralików lub kaboszonów. Jego intrygujące i dość mroczne barwy sprawiają, że wyjątkowo dobrze nadaje się do tworzenia męskich dodatków.
Półfabrykaty z heliotropu możesz śmiało łączyć z każdym kolorem metalu od srebra, przez miedź i antyczny brąz, aż do złota. Im ciekawsze wzory prezentuje kamień, tym mniej dodatków i akcesoriów potrzebujesz, aby stworzyć z niego efektowną biżuterię!