Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Heliotrop

Heliotrop

Heliotrop

Heliotrop to minerał o ciemnej barwie z czerwonymi wtrąceniami. Jego nazwa wywodzi się z dwóch greckich słów helios i trepein, oznaczających kolejno słońce i obracać się. Inną nazwą tego kamienia jest krwawnik. Drugie określenie heliotropu odnosi się do czerwonych plamek, które przypominają nieco krople krwi.

Heliotrop w historii

Heliotrop został nazwany kamieniem Babilonu przez Albertusa Magnusa, co odnosiło się magicznych właściwości tegoż kamienia przypisywanych mu od starożytności. Słynny przyrodnik Pliniusz Starszy już w pierwszym wieku opisywał, że magowie wykorzystują ten kamień do osiągnięcia niewidzialności. Trzy wieki później Damigeron opisywał zdolność krwawnika do wywołania deszczu, a także zaćmienia słońca i wróżenia. W tradycji chrześcijańskiej czerwone plamy na kamieniu powstały z krwi spadającej z ciała Jezusa podczas jego ukrzyżowania.

Rzymscy żołnierze wierzyli, że noszenie tego kamienia spowalniało krwawienie. Starożytni Grecy i Rzymianie uważali też, że talizmany z heliotropu uchronią przed jadowitymi zwierzętami, a ówcześni sportowcy wybierali go jako amulet przynoszący sukcesy w grach. W Indiach uważano, że krwawienie można zahamować poprzez moczenie kamienia w zimnej wodzie i przykładanie do rany, co może mieć niewielkie odzwierciedlenie w faktach. Gnostycy nosili heliotrop jako amulet zapewniający długowieczność, bogactwo i odwagę, a także wzmacniający żołądek.

Właściwości heliotropu

Ciemnozielony, niemal czarny kamień z czerwonymi wtrąceniami jest dość niespotykany w naturze. Czerwone plamki to w rzeczywistości zanieczyszczenia tlenkiem żelaza, który wielu minerałom nadaje czerwonego lub różowego koloru. Ze względu na zróżnicowany skład kamienia zieleń w krwawnikach niekiedy przeplatana jest niebieskimi, kremowymi lub żółtymi smugami. 

Twardość Heliotropu plasuje się między 6,5 a 7 w skali Mohsa. Oznacza to, że kamień ten jest wytrzymały i użyty w biżuterii nie pęknie podczas jej tworzenia, czy użytkowania.

Półfabrykaty z heliotropu

Ciekawe wzory i plamki w strukturze heliotropu czynią go doskonałym kamieniem ozdobnym. Najczęściej dostępny jest w formie oszlifowanych na gładko koralików lub kaboszonów. Jego intrygujące i dość mroczne barwy sprawiają, że wyjątkowo dobrze nadaje się do tworzenia męskich dodatków. 

Półfabrykaty z heliotropu możesz śmiało łączyć z każdym kolorem metalu od srebra, przez miedź i  antyczny brąz, aż do złota. Im ciekawsze wzory prezentuje kamień, tym mniej dodatków i akcesoriów potrzebujesz, aby stworzyć z niego efektowną biżuterię!

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.131.3 #