Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Dumortieryt

Dumortieryt

Dumortieryt

Dumortieryt to mało znany, przepiękny kamień ozdobny przypominający nieco lapis lazuli, czaroit czy sodalit. Jego nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego paleontologa Eugene’a Dumortiera, który odkrył ten rzadki minerał w drugiej połowie XIX wieku. Jako minerał ozdobny zaczął być wykorzystywany dopiero w ubiegłym stuleciu, jednakże do dziś większość z nas nigdy o nim nie słyszała. Dumortieryt wykorzystywany jest nie tylko jako materiał ozdobny, ale też jako surowiec przemysłu ceramicznego i tworzenia materiałów ogniotrwałych.

Właściwości Dumortierytu

Wykorzystywane w jubilerstwie dumortieryty zazwyczaj pochodzą z Nevady w USA lub ze Sri Lanki. Amerykańskie kamienie zazwyczaj mają fioletową, fiołkowo-lawendową barwę. Azjatycka odmiana dumortierytu jest bardziej niebieska. Kamienie te występują także w barwach brązu, zieleni, a także różu, jednakże niezwykle ciężko znaleźć takie dumortieryty w biżuterii. 

Kamienie te mają ciekawą strukturę. Jaśniejsze i ciemniejsze odcienie układają się w gęste i drobne sieci żyłek, tworząc interesujący wizualnie minerał. Dumortieryty są nieprzezroczyste, a wypolerowane mają dość lśniącą powierzchnię.

Twardość dumortierytu waha się pomiędzy 7 a 8,5 na skali Mohsa. To więcej niż najpopularniejsze kamienie ozdobne. Oznacza to, że ten nieznany większości minerał jest nie tylko piękny, ale i wytrzymały. Stworzona z niego biżuteria będzie bardzo trwała i dość odporna na zarysowanie, czy też pęknięcie.

Półfabrykaty i biżuteria z Dumortierytu

Jak większość nieprzejrzystych minerałów, dumortieryt najczęściej spotkamy w formie oszlifowanych na gładko koralików w najróżniejszych kształtach. Drugą popularną formą szlifowania tych kamieni są kaboszony. Półfabrykaty te pasują niemal do wszystkiego. Ich jednobarwna, lecz skomplikowana wizualnie powierzchnia dopasowuje się do ciepłych i chłodnych barw, sprawiając, że są niezwykle uniwersalne. 

W naszej opinii warto sprawdzić ich połączenie z perłami i jasnymi, szklanymi lub akrylowymi koralikami. Co więcej, polecamy połączenie dumortierytów z innymi kamieniami ozdobnymi, koralikami z drewna i żywicy, a także z licznymi metalowymi półfabrykatami.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.118.3 #