Dumortieryt

Dumortieryt to mało znany, przepiękny kamień ozdobny przypominający nieco lapis lazuli, czaroit czy sodalit. Jego nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego paleontologa Eugene’a Dumortiera, który odkrył ten rzadki minerał w drugiej połowie XIX wieku. Jako minerał ozdobny zaczął być wykorzystywany dopiero w ubiegłym stuleciu, jednakże do dziś większość z nas nigdy o nim nie słyszała. Dumortieryt wykorzystywany jest nie tylko jako materiał ozdobny, ale też jako surowiec przemysłu ceramicznego i tworzenia materiałów ogniotrwałych.

Właściwości Dumortierytu

Wykorzystywane w jubilerstwie dumortieryty zazwyczaj pochodzą z Nevady w USA lub ze Sri Lanki. Amerykańskie kamienie zazwyczaj mają fioletową, fiołkowo-lawendową barwę. Azjatycka odmiana dumortierytu jest bardziej niebieska. Kamienie te występują także w barwach brązu, zieleni, a także różu, jednakże niezwykle ciężko znaleźć takie dumortieryty w biżuterii. 

Kamienie te mają ciekawą strukturę. Jaśniejsze i ciemniejsze odcienie układają się w gęste i drobne sieci żyłek, tworząc interesujący wizualnie minerał. Dumortieryty są nieprzezroczyste, a wypolerowane mają dość lśniącą powierzchnię.

Twardość dumortierytu waha się pomiędzy 7 a 8,5 na skali Mohsa. To więcej niż najpopularniejsze kamienie ozdobne. Oznacza to, że ten nieznany większości minerał jest nie tylko piękny, ale i wytrzymały. Stworzona z niego biżuteria będzie bardzo trwała i dość odporna na zarysowanie, czy też pęknięcie.

Półfabrykaty i biżuteria z Dumortierytu

Jak większość nieprzejrzystych minerałów, dumortieryt najczęściej spotkamy w formie oszlifowanych na gładko koralików w najróżniejszych kształtach. Drugą popularną formą szlifowania tych kamieni są kaboszony. Półfabrykaty te pasują niemal do wszystkiego. Ich jednobarwna, lecz skomplikowana wizualnie powierzchnia dopasowuje się do ciepłych i chłodnych barw, sprawiając, że są niezwykle uniwersalne. 

W naszej opinii warto sprawdzić ich połączenie z perłami i jasnymi, szklanymi lub akrylowymi koralikami. Co więcej, polecamy połączenie dumortierytów z innymi kamieniami ozdobnymi, koralikami z drewna i żywicy, a także z licznymi metalowymi półfabrykatami.