Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Akwamaryn

Akwamaryn

Akwamaryn jest przezroczystą odmianą berylu. Kamień szlachetny o błękitnym, niebieskim lub niebieskozielonym zabarwieniu, którego siostrzaną, ciemnozieloną odmianą jest szmaragd. Wyglądem przywodzi na myśl morską toń, to właśnie stąd pochodzi jego nazwa. Aqua marine to z łaciny "woda morska". Według legend pochodzi on ze skarbca nimfy morskiej, która podarowała akwamaryn ziemskiemu księciu, w którym była zakochana. 

Historia akwamarynu

Kiedy spojrzymy na dzieje minerałów akwamaryn zdaje się być jednym z ulubionych minerałów. Był on wyjątkowo ceniony w czasach średniowiecznych. W 1604 roku Boetius de Boodt po raz pierwszy użył nazwy akwamaryn. Często tworzy on duże kryształy, którym nadaje się nazwy i, które mają bogatą historię. Często oprawiany w klejnoty koronne oraz wykorzystywany jako okienka w monstrancjach. Jednym z wyjątkowych przedmiotów wykonanych z akwamarynu jest berło Stanisława Augusta Poniatowskiego, obecnie przechowywane w Zamku Królewskim w Warszawie. Według średniowiecznych astrologów kamień ten miał moc uspakajania wzburzonego morza, często więc wykonywano z niego amulety dla żeglarzy. 

 Akwamaryn- kamień morski, kamień anielski

Najbardziej pożądane są akwamaryny o barwie niebieskiej. Zielone minerały poddaje się obróbce termicznej w temperaturze około 400-450 stopni Celcjusza, dzięki temu zmieniają swoją barwę na błękitną, proces ten jest nieodwracalny. Akwamaryn ma ciekawą właściwość zwaną dichroizmem. Dichroizm to inaczej dwubarwność- oznacza to, że w zależności od ustawienia kryształu może on być niebieski lub bezbarwny. Po oszlifowaniu akwamaryn bywa migotliwy- jest to właściwość charakterystyczna dla takich minerałów jak np. tygrysie oko.

Koraliki z akwamarynu można wykorzystać zarówno do stworzenia chłodnej, niebieskiej, codziennej biżuterii jak i eleganckich kompletów biżuterii. Aby dbać o kamień należy myć go pod bieżącą wodą. Jakość akwamarynu poprawia również okresowe wystawianie go na działanie promieni słonecznych.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.131.3 #