Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Sodalit

Sodalit kamień - koraliki do biżuterii

Sodalit — właściwości, pielęgnacja, wykorzystanie w biżuterii

Sodalit to jeden z minerałów rzadkich, które znajdziesz w naszym sklepie z koralikami. Według niektórych sodality odkryto na początku XIX wieku. Jednakże istnieją dowody sugerujące handel tymi kamieniami już pięć tysięcy lat temu. Zdecydowanie zyskał popularność, gdy pod koniec XIX, gdy brytyjska księżniczka zakochała się w sodalitach wydobywanych na terenie Kanady. Obecnie wraz z rosnącą popularnością kamieni naturalnych w akcesoriach, sodality cieszą się jeszcze większym uznaniem.


Właściwości sodalitu

Struktura sodalitu jest niezwykle interesująca z chemicznego punktu widzenia. Jego barwa pochodzi od stosunkowo sporej zawartości sodu w jego budowie. Sodalit jest jednocześnie minerałem twardym (w skali Mohsa 5,5 -6), ale i delikatnym. Co ciekawe, chociaż powszechnie wykorzystujemy niebieskie sodality, mogą one występować w wersji szarej, żółtej, różowej, a nawet zielonej. Jednakże w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie koraliki z niebieskiego sodalitu. Koraliki z sodalitu są nieprzejrzyste, a wypolerowane charakteryzują się szklistym połyskiem.


Nierzadko sodality mylone są z lapisem lazuli, a nawet wykorzystywane jako jego zastępstwo. Jednakże w przypadku sodalitów nie znajdziesz wtrąceń pirytu, a jedynie białe, niekiedy szare i fioletowe żyłki, które najczęściej są związkami wapnia. Dodatkowo w większości przypadków niebieska barwa sodalitu ma większą głębię w porównaniu do lapisu. Co ciekawe, w świetle ultrafioletowym sodality świecą na pomarańczowo.


Biżuteria z sodalitem

Głębia koloru sodalitów i niepowtarzalna struktura kamienia sprawiają, że wykonane z nich koraliki często trafiają do koszyków naszych klientek. Sodality nadają się do tworzenia każdego rodzaju biżuterii od kolczyków, przez naszyjniki i bransoletki aż do pierścionków. W zależności od tego, jak postanowisz je zestawić, możesz uzyskać biżuterię o kompletnie odmiennym charakterze. Ciekawą propozycją są bransoletki i naszyjniki wykorzystujące różne kamienie w tym samym kolorze. Mogłabyś wykorzystać sodalit w połączeniu z koralikami z akwamarynu, apatytu czy jaspisu. W takiej aranżacji sprawdziłby się także niebieski amazonit i oczywiście barwione koraliki z agatu.


Aby stworzyć męską biżuterię z sodalitem, polecamy łączyć go z onyksem, lawą wulkaniczną i labradorytem. A jeśli wykorzystujesz sodality w zastępstwie lapisu lazuli, koniecznie zestaw je z półfabrykatami w kolorze złota! Co ciekawe, mozaika barw w koralikach z sodalitu sprawia, że wyglądają one zarówno z akcesoriami w kolorze złota, jak i srebra. Na naszej stronie znajdziesz koraliki z sodalitu w różnych kształtach i rozmiarach. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci stworzenie swoich wymarzonych akcesoriów.


Sodalit — jak pielęgnować ten kamień

Sodalit jest kamieniem o przyzwoitej twardości. Jednakże warto mieć na uwadzę chronienie go przed zarysowaniami. Dlatego też warto przechowywać zarówno półfabrykaty, jak i biżuterię z sodalitów w osobnych przegródkach lub woreczkach. Dodatkowo sodality kiepsko znoszą kontakty ze środkami wybielającymi, związkami siarki i wysokimi temperaturami. Polecamy ściągać akcesoria z tym minerałem przed sprzątaniem w domu czy wizytą w saunie.


Jak większość koralików z kamieni naturalnych, sodality możesz czyścić letnią wodą i delikatnymi detergentami. Do czyszczenia tych minerałów użyj miękkiej ścierki, pamiętaj, że szczotki mogą zarysować powierzchnię kamienia. Po umyciu koralików lub biżuterii osusz je dokładnie. Suche akcesoria możesz założyć lub odłożyć na ich miejsce, 


Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.148.0 #