Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Półfabrykaty >
  • Drut jubilerski

Drut jubilerski

Drut do wyrobu biżuterii

Pierwsze wykorzystanie drutu do biżuterii sięga już czasów starożytnych. Antyczni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie korzystali z niego do tworzenia skomplikowanych, filigranowych akcesoriów takich jak naszyjniki, bransolety, a nawet kolczyki. Początkowo tworzono z niego wiele przedmiotów, które obecnie możesz kupić w formie półfabrykatów do biżuterii takich jak bigle, kółeczka montażowe i bazy do breloków, które znajdziesz w naszym sklepie z koralikami. Ułatwiło to wytwarzanie biżuterii w domu, a także zmniejszyło zapotrzebowanie na drut jubilerski. Jednakże różne rodzaje drutu wciąż wykorzystywane są do tworzenia biżuterii i innych ozdób.

Jak powstaje drut jubilerski

Niegdyś drut produkowano ręcznie. Najczęściej wykorzystywano w tym celu miedź, a także złoto i srebro. Rozgrzany metal rozciągano w kamiennych lub metalowych płytach do uzyskania cienkich rurek. Zapewne domyślasz się, że proces ten wymagał nie tylko siły, ale także dużej precyzji, wiedzy i umiejętności. Poza rozciąganiem drutu poddawano go także hartowaniu. Na zmianę nagrzewano i chłodzono metal, aby zwiększyć jego wytrzymałość.

Współcześnie produkcja drutu wygląda zgoła odmiennie. Oczywiście jest zautomatyzowana i odbywa się na dużą skalę. Obecnie rozciąganie metalu kontrolowane jest komputerowo przez nowoczesne maszyny. Dzięki temu możemy otrzymać drut jubilerski o średnicy ułamków milimetra. Poza złotem, srebrem i miedzią, druty wytwarzane są obecnie także ze stopów metali takich jak mosiądz i stal chirurgiczna.

Rodzaje drutu do wyrobu biżuterii

Istnieje kilka podstawowych rodzajów drutu jubilerskiego. W zależności od tego, jaką biżuterię chcesz tworzyć, powinnaś wybierać zgodnie z wyglądem, średnicą i właściwościami. Do drutów dostępnych w ofercie naszego sklepu zaliczamy:

  • Drut miedziany — jest dość miękki, dzięki czemu wygodnie się go formuje. Bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło. Warto jednak pamiętać, że cienki drut miedziany może się łatwo odkształcać podczas noszenia. Miedź jest uważana za jeden z bezpieczniejszych metali do tworzenia biżuterii dla alergików.
  • Drut posrebrzany — w naszym sklepie to najczęściej rdzeń wykonany z miedzi, który pokryty jest solidną warstwą srebra. Dzięki temu zachowuje estetyczny wygląd przy niskiej cenie. Dodatkowo wnętrze z miedzi zapewnia dobrą plastyczność tych drutów.
  • Drut ze stali chirurgicznej — jest twardszy w porównaniu do drutów miedzianych. Przez co lepiej nadaje się do elementów strukturalnych niż filigranowych wzorów. Warto zaznaczyć, że jest wytrzymały, odporny na korozję i nie uczula.
  • Drut kolorowy — w naszej ofercie są to druty miedziane, trwało barwione metodą elektroforezy. Zachowują swoje żywe kolory, jednakże polecamy używania narzędzi z gładką powierzchnią, aby uniknąć jej zarysowania. Mają wszystkie właściwości pokrywające się z drutem miedzianym. Sam w sobie wygląda bardzo estetycznie i dodatkowo wzmacnia kolor nawleczonych na niego koralików.
  • Drut pamięciowy — to rodzaj bardzo trwałego drutu stalowego. Powstaje nieco inaczej niż klasyczny drut do biżuterii. w przypadku drutu pamięciowego stal odlewana jest w kształcie okręgu i tak zastyga. Sprawia to, że odkształcenie tej formy jest bardzo trudne, dzięki czemu łatwo tworzyć idealnie okrągłą biżuterię.
  • Drut w oplocie — metalowy rdzeń drutu obleczony jest silikonową warstwą ochronną, a następnie kolorową warstwą metalicznego lurexu.

Jak wykorzystać drut do biżuterii

Znając rodzaje drutu jubilerskiego, znacznie łatwiej wybierzesz odpowiedni do swoich potrzeb. Oczywiście na wszystkie (poza drutem w oplocie) produkty w tej kategorii możesz z powodzeniem nawlekać koraliki, chwosty i zawieszki. Jednakże odpowiedni dobór drutu do wyrobu biżuterii pozwoli Ci cieszyć się jej optymalnym wyglądem przez długi czas.

Techniki wykorzystujące drut w biżuterii

Istnieje kilka klasycznych technik rzemieślniczych wykorzystujących drut. Zaliczymy do nich:

  • Wire-wrapping — czyli technika polegająca na owijaniu drutu wokół siebie nawzajem lub wokół koralików, czy kamieni. Tworzone w ten sposób akcesoria mają często skomplikowane wzory, które powstają bez użycia kleju czy lutownicy.
  • Filigran — znana od wieków technika jubilerska polegająca na tworzeniu ekstremalnie drobnych wzorów przy użyciu cienkich drucików.
  • Sutasz — klasycznie polega na zszywaniu ozdobnych taśm i koralików, wykorzystuje się tu jednak drut w oplocie.
  • Chainmaille — w tej technice można wykorzystać gotowe kółka montażowe lub tworzyć je samodzielnie z drutu. W ten sposób możesz uzyskać kółeczka o potrzebnej Ci średnicy i grubości.

Wykorzystanie drutu do wyrobu biżuterii w zależności od jego rodzaju

Drut pamięciowy świetnie sprawdza się do tworzenia bransoletek, naszyjników i pierścionków. Jego „zaprogramowany” kształt sprawia, że biżuteria się nie odgina i na długo zachowuje swoją formę. Z kolei drut miedziany najlepiej sprawdza się w projektach wire wrappingu i filigranu.

Stalowy drut do biżuterii jest idealny do dodatków noszonych każdego dnia, dla osób aktywnych i alergików. Świetnie sprawdza się jako baza w projektach wire-wrapping i innych projektach rzemieślniczych.

Inne zastosowania drutu jubilerskiego

Zapewne domyślasz się, że drut można wykorzystać nie tylko do tworzenia biżuterii. Oczywiście używane są one w przemyśle technologicznym w różnego rodzaju sprzętach. Jednakże skupiając się na rękodziele, drut jubilerski jest bardzo wszechstronny. Przydaje się w modzie do tworzenia torebek, kapeluszy, staników i gorsetów.

Drut możesz także wykorzystać jako bazę wszelkiego rodzaju rzeźb, ramek i dekoracji domowych. Przydaje się do tworzenia świątecznych stroików. Służy także jako element strukturalny we florystyce, głównie do stabilizowania skomplikowanych kompozycji kwiatowych. Poza tworzeniem bukietów druty wodoodporne mogą służyć do tworzenia podpór dla rosnących roślin.

Zapisz się do newslettera
@
/
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2025 - All rights reserved

# Wersja 1.183.0 #