Mokait

Mokait to mało znany minerał o ciepłych barwach. Określamy w ten sposób odmianę radiolarytu lub jaspisu występującą na terenach Australii. Źródła nie są spójne co do jego przynależności, jednakże znacznie częściej możemy się spotkać z przypisywaniem mokaitu do jaspisów niż do radiolarytów. Jego nazwa pochodzi od nazwy stacji Mooka, na której został znaleziony. Minerał ten można znaleźć jedynie w obrębie Pasm Kennedy’ego w Australii Zachodniej, co czyni ów minerał dość rzadkim.

Właściwości mokaitu

Minerał ten przyjmuje wiele barw od bieli i słonecznej żółci, poprzez pomarańcz, do krwistej czerwieni, bordo i ciepłego brązu. Możliwe są także odcienie różu i fioletu w tych minerałach, jednakże są one zdecydowanie rzadsze. Jego twardość w skali Mohsa definiowana jest między 6, a 7. Jest to przeciętna twardość kamieni ozdobnych. Możemy więc uznać, że wytrzymałość i trwałość mokaitu będzie zbliżona do tych właściwości w bardziej znanych agatach, czy jaspisach.

Mokait należy do kompletnie nieprzejrzystych minerałów. Po oszlifowaniu lśni szklistym i dość trwałym połyskiem. Barwy mokaitu przeplatają się ze sobą w strukturze kamienia w nieregularny sposób, dzięki czemu kamienie te mają niepowtarzalne i bardzo ciekawe wzory. 

Półfabrykaty z mokaitu

Mokait zazwyczaj występuje w ciepłych barwach, przypominających pierwsze znane ludzkości barwniki. Świetnie łączy się z drewnem, rzemieniami i naturalnymi sznurkami. Co więcej, doskonale wygląda w połączeniu z półfabrykatami w kolorze złota, miedzi i antycznego brązu.

Półfabrykaty z mokaitu to najczęściej okrągłe koraliki. Jednakże kamień też bywa cięty w inne kształty koralików takie jak łezki, oponki, a nawet koraliki geometryczne. Popularnością cieszą się także chipsy z mokaitu oraz kaboszony wykonane z tego niezwykłego minerału.