
Koraliki pochodzenia naturalnego niezmiennie cieszą się popularnością. W świecie pełnym plastiku i sztuczności doceniamy dane nam bogactwo natury. Niepowtarzalność, oryginalność i szlachetność to tylko niektóre cechy, z jakimi kojarzą się nam te koraliki.
Muszelki to charakterystyczne skorupy tworzone przez mięczaki z grupy muszlowców. Powstają z wydzieliny specjalnych gruczołów i narastają tak, że gdy zwierzę rośnie, brzegi płaszcza odsuwają się od siebie i odkładając nowe warstwy budulca, powiększając swój rozmiar.
W jubilerstwie najczęściej wykorzystywane są muszle porcelanek i na nich się skupimy. Porcelanki to ślimaki morskie, które zamieszkują wszystkie słone i ciepłe morza świata. Szczególnie często występują w rejonach raf koralowych, gdzie ukryte wśród koralowców polują na niewielkie zwierzęta. Ich rozmiary mogą się znacznie wahać, najmniejsze mają około 1,2 cm, największe sięgają niemal 20 cm.
Porcelanki - muszle kauri stanowiły istotny element starożytnego świata. W Grecji muszle te poświęcano bogini miłości- Afrodycie. W związku z podobieństwem dolnej strony muszli do narządów płciowych kobiety, używano ich jako amuletów, mających zwalczać bezpłodność i ułatwiać utrzymanie ciąży.
We Włoszech niektóre kobiety do dziś noszą naszyjniki z małych muszelek. Mają one strzec przed złymi urokami i zapewniać pomyślność. Ponadto w historii Rzymian ciekawą wzmiankę stanowi kolekcja muszli Kaliguli. Podczas inwazji na Brytanię rozkazał on żołnierzom zbierać muszle, które przywiózł i przedstawił jako część trofeów wojennych.
Podobne talizmany znajdowano w starożytnym Egipcie. Porcelanki znajdowano też w grobach kobiecych w całej Europie, a nawet w innych częściach świata.
Specjalna, pomarańczowa odmiana porcelanki była niezwykle ważna na wyspach Fidżi i Salomona. Tam wodzowie nosili muszlę na szyi na znak swojej władzy. Traktowano to, jako odpowiednik korony.
W Chinach, w XVI w.p.n.e., jak i w niektórych częściach Afryki od XI w. n.e. używano muszelek jako środka płatniczego. W XVII wieku Anglicy i Holendrzy kupowali za muszle niewolników. Muszle można też spotkać w kulturze polskiej. Wokół tradycyjnych góralskich kapeluszy wciąż zaobserwować można nanizane muszelki kauri.
W historii bardziej współczesnej muszle nie tracą na popularności. Kolekcjonerzy szukają zarówno muszli znalezionych niedawno, jak i tych skamieniałych. ”Zatopione” w kamieniu amonity czasem przekształcane są w dzieła jubilerskie, które przywodzą na myśl erę dinozaurów.
W ubiegłym wieku chętnie kupowano biżuterię zrobioną z różnych rodzajów muszli, a szczególne wzięcie miały muszelkowe guziki w płaszczach i garsonkach. W Europie biżuteria z muszelek szczególnie kojarzy z latem i wakacjami, a jej sprzedaż jest szczególnie wysoka w kurortach nadmorskich. Muszelki na bransoletki były niekwestionowanym hitem roku 2019.