Swarovski – jubiler, który pokazał magię szkła

Swarovski - magia szkła

Swarovski to marka jubilerska znana na całym świecie. Wśród nasyconego rynku świecidełek firma znalazła swoją niszę i od lat produkuje przepiękne koraliki i gotową biżuterię ze szkła. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym przybliżymy historię i odkryjemy tajemnice Swarovskiego.

Co to jest Swarovski? Kilka słów o marce

Swarovski to austriacka jubilerska firma, która powstała w 1895 roku. Założona przez Daniela Swarovskiego jest do dziś marką rodzinną. Pierwotna nazwa brzmiała Daniel Swarovski&Co. Pierwszą siedzibę firma miała w mieście Wattens, leżącym w Tyrolu w Austrii. W logo na początku znajdowała się stylizacja szarotki alpejskiej, wiele lat później zmieniono go na obecne – pięknego łabędzia z kryształu.

Swarovski niesamowity projektant biżuterii szklanej

Daniel Swarovski i przełom w obróbce szkła

Założyciel marki urodził się w Czechach, w latach 60. XIX wieku. Od młodości pracował w firmie ojca, gdzie szkolił się w obróbce szkła. Stało się to jego pasją i postanowił związać z kryształem swoją przyszłość. Wiedział jednak, że ręcznie wykonywana obróbka jest niewystarczająca. Po Wystawie Elektrycznej w Wiedniu, gdzie zobaczył nowatorskie maszyny, m.in. tę Thomasa Edisona, postanowił zaprojektować własną, służącą obróbce szkła. Po wielu testach i nieudanych próbach udało mu się stworzyć rewolucyjną maszynę. Umożliwiała ona szybkie i dokładne cięcie i szlifowanie szkła. Co najważniejsze końcowy efekt był zbliżony do tego po ręcznej obróbce. W roku 1892 Daniel Swarovski opatentował urządzenie. Stało się to punktem zwrotnym i przełomowym w historii jubilerskiej obróbce kryształów.

W ciągu kolejnych trzech lat Daniel zmienił miejsce zamieszkania i w Austrii założył fabrykę, w której rozpoczął produkcję szklanych ozdób. Lokalizacja była wybrana nieprzypadkowo, w miejscowości Wattens istniał bowiem łatwy dostęp do energii wodnej, niezbędnej do stworzenia hydroelektrowni i taniego zasilania maszyn.

Początek ekspansji marki Swarovski

Stopniowo, produkując szklane ozdoby, marka zyskiwała na popularności. Przełomem było zainteresowanie się mody haute couture, w tym Coco Chanel szklanymi świecidełkami. Na początku XX wieku kryształki zaczęły pojawiać się również w formie ozdób na ubraniach. Kolejnym ważnym momentem w historii Swarovskiego było rozpoczęcie, w latach 30.XX wieku, produkcji kryształowych taśm pasmanteryjnych. Dwadzieścia lat później Swarovski wprowadził na rynek swój najważniejszy produkt kryształ Aurora Borealis, pięknie błyszczący we wszystkich kolorach. Kamień powstał specjalnie dla Christiana Diora, a wyjątkowy efekt udało się uzyskać poprzez pokrycie kryształu cienką warstwą metalu.

Swarovski – czym wyróżnia się marka na rynku jubilerskim?

Swarovski zawdzięcza swoją popularność prostym i efektownym kształtom. W latach 70. wprowadzili na rynek cyrkonie – sztuczne kamienie, które doskonale naśladują wyglądem diamenty. Nie spodobało się to branży, ponieważ biżuteria stała się przez to łatwiej dostępna dla mniej zasobnych klientów. Chętnie sięgali oni po biżuterię z kryształkami zamiast brylantów.

Szklane kamienie Swarovskiego mienią się tysiącem barw. Ich blask i urok nie ustępuje szlachetnym kamieniom, za to cena jest nawet kilkanaście razy niższa. Dziś marka oferuje kilkaset różnych kształtów kryształków. Znajdziemy szklane kaboszony, koraliki modułowe, kryształowe koraliki w prostych (koła, krople, kwadraty) i bardziej nietypowych kształtach (serca, gwiazdy).

Jak rozpoznać oryginalne Swarovski?

Ze względu na dużą popularność marki, na rynku zaczęły pojawiać się podróbki. By rozpoznać oryginalne kamienie Swarovski, musimy zwrócić uwagę na kąty szlifów, brak pęcherzyków powietrza w szkle czy odpowiedni blask. Najlepiej kupować kryształki w punktach sprzedaży marki lub w specjalistycznych sklepach z półfabrykatami do robienia biżuterii.

Jak wykorzystać koraliki Swarovski w biżuterii handmade?

Koraliki Swarovski są doskonałym materiałem do tworzenia biżuterii handmade. Dzięki bogactwu dostępnych kolorów i kształtów łatwo możemy je wykorzystać w różnego typu projektach rękodzielniczych. Jak zrobić proste kolczyki Swarovski? Wystarczy zaopatrzyć się w kryształki, bigle do kolczyków, końcówki do biżuterii i kółka montażowe. Wykorzystując podstawowe narzędzia jubilerskie, w kilka minut przygotujemy proste kolczyki, montując zapięcia do kryształków Swarovski. Możemy dowolnie łączyć kamienie i wzbogacać o dekoracyjne zawieszki czy chwosty. Oczywiście z kamieni Swarovski wykonamy również inne rodzaje biżuterii: bransoletki, zawieszki, broszki itd.

Dowiedz się więcej o tworzeniu biżuterii handmade!

Przeczytaj inne nasze materiały:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz