Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Koraliki szklane >
  • Szkło weneckie

Szkło weneckie

Szkło weneckie jest rodzajem szkła artystycznego, pochodzącego z włoskiej Wenecji. Początki wyrobu tego wielobarwnego szkła sięgają XIII wieku, w którym rzemieślnicy weneccy opanowali sztukę barwienia szkła, przy równoczesnym zachowaniu jego przejrzystości. Na rozwój tej szklarskiej technologii szczęśliwie zbiegły się okoliczności. Po pierwsze - tradycje wytapiania szkła w Wenecji sięgały VIII wieku, drugą okolicznością był napływ bizantyjskich rzemieślników, którzy uciekli z upadłego Konstantynopola. Wspólnie z wenecjanami rozwijali oni wiele technik dekoracyjnych. Ze szkła weneckiego tworzyli figurki, naczynia czy żyrandole. Niezwykle popularna była biżuteria ze szkła weneckiego, która mogła przybrać niemal dowolny kształt.

Władze Wenecji niezwykle strzegły sztuki wytwarzania tego unikalnego szkła, jednak mimo wszelkich starań nie udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się tych umiejętności i dziś na całym świecie produkowane jest szkło weneckie. Inną sprawą jest szkło z Murano. Jest to wyspa, na którą pod koniec XIII wieku przeniesiono wszystkich szklarzy w obawie przed powodziami w Wenecji. Żyli tam dostatnie, byli szanowani i udzielono im wielu przywilejów, co w tamtych czasach dla rzemieślnika było niespotykane. Jedynym warunkiem był kategoryczny zakaz opuszczania terytorium republiki św. Marka.

Doskonalenie technik w zamkniętym środowisku skutkowało tym, że szklarze z Murano mieli monopol na wytwarzanie barwnego szkła. Technologie, które opatentowali to otrzymywanie szkła kryształowego, szkła mlecznego, emaliowanego, szkła z pasemkami złota zwanego aventurine i szkła kolorowego nazywanego millefiori, które dziś zaliczamy do technik lampwork. Do dzisiaj tworzone jest szkło weneckie Murano, które oznaczane jest specjalnym certyfikatem autentyczności. Co ciekawe do szkła weneckiego zaliczymy też piasek pustyni i noc Kairu — materiały, które często uchodzą za kamienie ozdobne.

Biżuteria ze szkła weneckiego popularna jest do dzisiaj, choć obecnie proces jej wytwarzania jest często, choć częściowo zautomatyzowany. W naszej ofercie znajdą Państwo bogactwo kształtów, kolorów i technik użytych do wyrobu półfabrykatów najwyższej jakości. Nasze koraliki ze szkła weneckiego nadają się do tworzenia biżuterii dla osób w każdym wieku i o niemal każdym guście. Ozdoby wykonane z tego szkła prezentują się niezwykle pięknie na monochromatycznych ubraniach, pasują do każdego typu urody i każdej karnacji.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.148.0 #