Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Turmalin

Turmalin

Turmaliny to minerały należące do krzemianów, należą do minerałów rzadkich lub bardzo rzadkich. Turmalin to naturalny kamień półszlachetny. Odkryty został w Brazylii. Charakteryzuje się dużą zawartością jonów i emituje dalekie promieniowanie podczerwone (FIR). 

Nazwy turmalinu

Nazwa Turmalin pochodzi od syngaleskiego słowa "turmali", które oznacza, że przedmiot po podgrzaniu mam zdolność do podnoszenia popiołu. Minerały te są nazywane wielorako w zależnie od ich zabarwienia. Wśród nich spotkamy achroit, rubelit, werdelit, indygolit, wszystkie te turmaliny mają swoją wspólną nazwę - elbait. Elbaity mają kolory niebieskie, zielone i czerwone. Czarny turmalin to schörl, turmalin brązowy nazywany jest drawitem. Wielobarwne turmaliny również mają swoje specjalne nazwy. Zakończony na czarno wardelit (zielony) zwany jest "główką Maura", "główką turecką" nazywa się ten sam minerał zakończony na czerwono. Nazwa "główka turecka" pochodzi od czerwonego nakrycia głowy - fezu noszonego przez Turków. Jedną z najciekawszych odmian turmalinu jest turmalin arbuzowy, z zewnątrz zielone, a w środku różowe lub czerwonawe. 

Turmalin właściwości

Turmaliny z reguły tworzą kryształy o pokroju słupkowym, pręcikowym lub igiełkowym. Występują w skupieniach zbitych, pręcikowych, ziarnistych, igiełkowych i promienistych. Turmaliny o skupieniu promienistym nazywa się "słońcami turmalinowymi". Część turmalinów wykazuje pleochroizm i efekt kociego oka. Spotykany jest również "efekt aleksandrytu" - w świetle naturalnym są żółtawozielone, w sztucznym - pomarańczowoczerwone. Turmalin łatwo się elektryzuje, przyciąga kurz, skrawki papieru (jest piro- i piezoelektryczny). Ze względu na to zjawisko turmaliny należy czyścić częściej niż inne kamienie. Aby wyczyścić ten minerał należy go umyć w letniej wodzie i pozostawić na słońcu.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.131.3 #