Fluoryt

Jego nazwa pochodzi z łacińskiego “fluere” - “płynąć”, zawdzięcza to swoim właściwościom do obniżania temperatury topnienia wielu minerałów. Od nazwy kamienia wywodzi się nazwa pierwiastka fluoru, a także zjawiska fluorescencji. Oczywiście oznacza to, że fluoryt pod wpływem promieniowania ultrafioletowego wykazuje fluorescencję. W swojej zupełnie czystej postaci jest bezbarwny, jednak w przyrodzie, w skutek domieszek różnych pierwiastków, wykazuje bogactwo barw. Znaleźć można fluoryty żółte, różowe, niebieskie, zielone, a nawet czarne. Najpopularniejsze fluoryty są fioletowe.

Właściwości fluorytu 

Osoby zajmujące się ezoteryką nazywają ten minerał kamieniem geniuszy. Przypisują mu zdolności wspierania umysłu, zrozumienia spraw, które wydają się niemożliwe do zrozumienia według praw logiki. Uporządkowaną strukturę przestrzenną fluorytu można przenieść na swoje życie duchowe, wprowadzić w nie harmonię i porządek. Fani medycyny niekonwencjonalnej upatrują się w tym minerale nie tylko dobroczynnego działania na układ nerwowy. Uważają, że noszenie fluorytu poprawia kondycję serca, włosów i skóry, a także chroni przed chorobami zębów i dziąseł.

Rys historyczny

Minerały te popularne były w zdobnictwie już w Starożytności. Powszechność występowania fluorytu spopularyzowała jego użycie w basenie Morza Śródziemnego, wśród Celtów, a także w Chinach i Ameryce. Wyrabiano z niego wazy, rzeźby, urny i biżuterię. Celtowie i Indianie stosowali go do zapobiegania oraz leczenia chorób układu kostnego. Najstarszą wzmianką jest zapis rzymskiego przyrodnika Pliniusza Starszego, określił on fluoryt mianem najcenniejszego klejnotu na Ziemii. Stało się tak za sprawą przekonania, że minerał ten oprócz właściwości dekoracyjnych, ma także lecznicze i magiczne zdolności.

Minerał trudny do współpracy

Wykonanie koralików z fluorytu nie nastręcza większych trudności. Stąd nie tak trudno znaleźć bransoletkę czy naszyjnik, który wykonano z tego minerału. Jednakże pierścionki z fluorytem należą do rzadkości i z reguły oprawiane są wyjątkowe okazy, wynika to ze znacznej kruchości minerału. Jego twardość w skali Mohsa wynosi zaledwie 4.

Oprócz oczywistego wykorzystania w jubilerstwie i innych rzemiosłach minerał ten jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Najczęściej korzysta się z niego w przemyśle szklarskim, chemicznym, optycznym i metalurgicznym, Jest również wysoko ceniony w środowiskach kolekcjonerskich.