Jego nazwa pochodzi z greki i oznacza „cętkowany kamień”, co jest bardzo dosłowne w przypadku tego minerału. Znajdziemy jaspisy w kolorach brązu, żółci, czerwieni i zieleni, jednak wszystkie będą miały charakterystyczne wzorki na swojej powierzchni.

Przez ezoteryków nazywany bywa „balsamem na duszę”, przypisuje mu się wspieranie partnerstwa, założenia rodziny. Podobno wspiera spokój i harmonię w związkach. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej uważają, że wspiera system odpornościowy, wspomaga leczenie wątroby i nerek, a także poprawia słuch i wzrok.

Historia jaspisu

Jaspis był jednym z najcenniejszych kamieni w Starożytności. W legendach nazywany był „matką wszystkich kamieni”, która rzekomo miała masę magicznych zdolności. Wykorzystanie jaspisu było bardzo powszechne. Służyły do wyrobu pieczęci, małych rzeźb, przedmiotów sakralnych i biżuterii. Tworzono z nich też amulety, które miały chronić właściciela i przynosić mu wiele szczęścia.

Jaspis był jednych z dwunastu szlachetnych kamieni zdobiących pektorał Arcykapłana w Świątyni Jerozolimskiej. Każdy minerał miał oznaczać jedno z pokoleń Izraela, jaspis symbolizował pokolenie Judy, w którym żył Jezus. Również w Biblii możemy znaleźć wzmiankę o tym kamieniu, w Apokalipsie św. Jana autor użył go jako symbol Chrystusa- Boga.

Mozaikowy minerał

Kamień ten jest dość twardym kamieniem, w skali Mohsa przyznano mu 6,5-7. Ze względu na różnobarwność, a także unikatowość każdego kryształu jaspisy są bardzo popularne w jubilerstwie i innych rzemiosłach artystycznych. Różne odmiany jaspisu mogą tworzyć niesamowicie piękne kolekcje, a co ciekawe kamień ten bywa wykorzystywany jako materiał okładzinowy.

Piękno niektórych jaspisów bywa sztucznie wspomagane poprzez trwałe barwienie. Szczególnie dotyczy to jaspisów picasso, które mają rudobrązowe i zielonkawe odcienie. Niezwykłe zróżnicowanie wzorów, jakie natura tworzy na kamieniach, sprawia, że nawet z pozoru banalna bransoletka z koralików przekształca się w śliczną ozdobę.